KULLANIM ALANLARI

Döküm Kumu

Döküm EndüstrisiDöküm Endüstrisi için üretmekte olduğumuz 5 AFS aralığındaki döküm kumları; yüksek aşınma direnci, düşük yanma kaybı, yüksek sinterleşme sıcaklığı özellikleri ile döküm sektörünün vazgeçilmezidir. Tane yapısı, yüksek silis oranı (%99) ve düşük kil oranı (max. %0,25) maça ve kalıp yapımında düşük oranda reçine tüketilmesini sağlar.

Yapı Endüstrisi

Yapı EndüstrisiSilis Kumu Fayans-Seramik Yapıştırıcıları, Derz Harçları, Yüzey Sertleştiricileri, Cam Yünü Üretimi, Elyaf Takviyeli Prekast İmalatı, sanayi boyaları, yol işaretleri sektörlerinde kullanılmaktadır. Silis Kumu yüksek aşınmaya, hava şartlarına dayanıklı ve yüksek kimyasal kararlılığa sahiptir. Çeliktaş silis kumları rengi, kimyasal saflığı (min.%99 SİO2) sayesinde yapı endüstrisinde istenilen performansta ürünlerin imalatını sağlar.

Arıtma Tesisleri (Filtre Kumları)

Arıtma TesisleriSilis Kumu tane boyutuna bağlı olarak oluşturduğu yoğunluk ile su ve diğer birçok sıvının filtreleme işlemi için uygun ve ekonomik bir mineraldir. Silis Kumu, içme suyu şartlandırma, endüstriyel su şartlandırma, atık su netleştirilmesi ve arıtma tesislerinde kullanılmaktadır. Yüksek aşınma direnci sayesinde filtreleme işleminde uzun vadeli kullanıma sahiptir

Cam Üretimi

Cam ÜretimiSilis Kumu SİO2 içeriği sebebi ile camın temel bileşimini oluşturur. Cam üretiminde Silis Kumunun saflığı, tane boyutu vb. nedenler çok önemlidir. Diğer minerallerin varlığı camda şekil ve renk bozukluğuna yol açabilir. Silis Kumu cam yüzeylere püskürtme yöntemi ile çeşitli desenler vermek için de kullanılır.

Spor Alanları

Spor AlanlarıSilis Kumu, Plaj voleybolu sahası, çocuk oyun alanları, golf sahaları, halı sahalar, at yarışı pistleri ve manej, bahçe ve peyzaj vb. alanlarda kullanılmaktadır.

Yüksek su geçirgenliği ve düşük kil oranı sayesinde yüzey sularının drenajına imkan sağlamasından dolayı sahaların uzun süre bozulmadan kullanımına olanak verir.

Boru İmalatı

CTP BoruSilis Kumu, CTP Boru imalatında cam elyafı, cam yünü ve reçine ile birlikte boruya mukavemet kazandırmak için kullanılır. Temiz ve atık su demir boru imalatında iç yüzeyi kaplanarak korozyona karşı dayanıklılığı arttırmak için kullanılır.


Yüzey Temizleme (Aşındırıcı Üretimi)

Yüzey TemizlemeSilis Kumu, yüksek aşındırıcılığı ve sertliği sebebiyle yüzey hazırlama, temizleme, şekillendirme, eskitme vb. işlemler için kullanıma uygundur. Basınçlı püskürtme (hava veya su), zımpara kağıdı gibi çeşitli ekipman ile uygulanabilir.

Patinaj Kumu

Patinaj KumuSilis Kumu, olabilecek buzlanma ve kaymaları önlemek amacı ile tren, tramvay ve demir yolu taşımacılığında emniyet amacıyla kullanılır.Kimya Sektörü

Kimya SektörüSilis Kumu, Sodyum Silikat üretiminde kullanılmaktadır.